Smaki według Ajurvedy

Smaki wg Ajurvedy posiadają cechy. Jak dobierać smaki by uzyskać pożądany dla naszego organizmu efekt.

Z punktu widzenia Ajurvedy smaki oddziaływują na nas poprzez następujące cechy:

1) rozgrzewający – wychładzający
2) ciężki – lekki
3) wilgotny – suchy

Smak słodki jest: wychładzający, ciężki, wilgotny;

Smak słony jest: rozgrzewający, ciężki, wilgotny;

Smak kwaśny jest: rozgrzewający, lekki, wilgotny;

Smak ostry jest: rozgrzewający, lekki, suchy;

Smak gorzki jest: wychładzający, lekki, suchy;

Smak cierpki jest: wychładzający, ciężki, suchy;

Ciepło lub zimno

Działanie rozgrzewające i jego przeciwieństwo- wychładzające- polega na zwiększaniu i zmniejszaniu gorąca w organizmie. Te dwie właściwości są mocno związane z naszym agni (ogniem trawiennym). Najbardziej rozgrzewającym smakiem jest smak ostry, potem kwaśny i słony.

Gdy stosujemy te smaki łatwo zauważamy dlaczego przyprawy ostre, kwaśne i słone poprawiają trawienie, wchłanianie i pobudzają zdrowo apetyt uaktywniając całą przemianę materii.

Najbardziej wychładzającym smakiem jest smak gorzki, potem cierpki i słodki. Te smaki z powodzeniem możemy stosować kiedy chcemy obniżyć temperaturę ciała lub leczyć stany zapalne związane z nadmiarem dosza pitta.

Ciężko lub lekko

Działanie właściwości ciężkości i jego przeciwieństwa- lekkości -polega na zwiększeniu lub zmniejszeniu tkanek naszego ciała. Najbardziej ciężkim smakiem jest smak słodki oczywiście, potem kwaśny i słony. Łatwo zrozumieć, że pokarmy o tych smakach spożywane w nadmiarze spowodują przyrost masy ciała.

Najbardziej lekkim smakiem jest smak gorzki, potem ostry i cierpki. Ten smaki z powodzeniem można stosować w dietach redukcyjnych oraz odtruwających.

Sucho lub wilgotno

Działanie właściwości wilgoci i jego przeciwieństwa – suchości -polega na zwiększeniu lub zmniejszeniu płynów w ciele. Najbardziej wilgotny smak to smak słodki, potem słony i kwaśny. Jeśli chcemy nawilżyć tkanki ciała powinniśmy spożywać płyny i pokarmy o takim smaku.

Najbardziej suchym smakiem jest smak ostry, potem gorzki i cierpki. Smaki ostry i gorzki stosujemy, gdy chcemy wyprowadzić nadmiar wody, limfy z organizmu. Smak cierpki natomiast jest dobry m.in.do leczenia biegunek lub w przypadku diet usuwających toksyny.