Zdobienie henną

Zdobienie henną

ma bardzo bogatą wzorniczo i wielowiekową historię. Obecnie zdobienie ciała w ten sposób kojarzymy m.in. z kulturą marokańską i indyjską.

W XII w. Mongołowie przenieśli zwyczaj zdobienia ciała do Indii, gdzie przyjął się głównie jako część rytuału zaślubin. Wojownicy Masajów w Afryce, malowali henną twarze, żeby podkreślić swój plemienny status.

Wśród wykopalisk dawnego Egiptu znajdowano dowody farbowania henną mumii dostojników. W tym celu rozdrobnione liście mieszano z mleczkiem wapiennym, co w efekcie dawało kolor czerwony; poprzez dodatek substancji zawierających garbniki uzyskiwano kolor ciemnobrązowy.

Malowanie henną obecnie jest wspólne dla wielu krajów i religii, lecz wzory zmieniają się w zależności od kultury. Wzory hinduskie są malowane w oparciu o motywy roślinne i przyrodnicze, arabskie koncentrują się na większych motywach roślinnych malowanych na dłoniach i stopach. Wzory afrykańskie opierają się na kształtach geometrycznych

(częściowo zaczerpnięte z http://valley-of dance.blog.onet.pl/2008/05/17/zdobienie-henna/).

Każdy z nas tutaj może natomiast stworzyć swoje własne projekty i wykorzystać tę metodę w dowolny dla siebie sposób. Zdobienie henną jest bezpieczne ( jeśli wiesz jakich substancji używasz), wzór po kilku dniach samoistnie blednie. Po zniknięciu możesz w tym samym miejscu wykonać nowy rysunek.

 

Składniki:

Sama przygotowuję pasty z najlepszych, naturalnych proszków henny indyjskiej, z dodatkiem olejków eterycznych, soku z cytryny i wywaru z kawy.

Jak działa henna, zastosowanie:

Sam barwnik w skórze działa ochronnie przed promieniami UV, tak jak henna na włosy-wzmacnia skórę i odżywia ją. Powierzchnia zdobienia jest dowolna, są rysunki małe, na dłoniach, kostkach, ale możliwe jest też wykonanie większych. Nie stosujemy zdobienia miejsc intymnych.

Osobiście zdobienie traktuję jak rodzaj praktyki tworzenia własnych rysunków terapeutycznych. Wspierają one  intuicję, uwrażliwiąją  na piękno i harmonię. Dla niektórych mogą stać się tajemnymi kodami komunikacji z podświadomością lub nadświadomością.  Obraz  utrzymuje się na ciele kilka dni, do tygodnia. Najciekawiej jest robić zdobienia z myślą o rozbudzeniu w sobie kreatywności, przy otwarciu na różnorodne pomysły rysunku. Wysyłając odpowiednią intencję podczas jego tworzenia możesz nawiązać lepszy kontakt ze swoją wewnętrzna mocą. Można wykonywać rysunki na specjalną okazję.

Przygotowanie do sesji:

Przed sesją możesz zrobić piling i natłuścić, odżywić część ciała pod zdobienie. Wtedy obraz lepiej się eksponuje i trzyma. Otrzymany rysunek jest wrażliwy na promienie słoneczne -pochłania je, więc blednie od nich szybciej, wrażliwy jest także na mydła, szczególnie szare.

Na sesje musisz zarezerwować sobie min pół godziny, gdyż wykonany rysunek musi trochę zaschnąć by nie uległ zniszczeniu. Po 1-2 godzinach masa samoistnie odpada od skóry. Od tej pory obraz będzie nabierał koloru, będzie ciemniał.

Serdecznie zapraszam na sesje malowania.